Двозонний лічильник: економія сімейного бюджету чи дорога іграшка?

Двозонний лічильник: економія сімейного бюджету чи дорога іграшка?

Українці можуть заощаджувати на багатозонному обліку. Держава дає можливість купувати електроенергію вночі удвічі дешевше, ніж вдень. За який час окупиться двозонний лічильник і чи можна на цьому зекономити?

Опалювальний сезон для багатьох споживачів перетворюється на розкіш через зростання тарифів на комунальні послуги. Причина — подорожчання ресурсів.

Так, з 1 травня 2016 року ціна на газ для населення зросла майже удвічі і зрівнялася з ціною для промислових споживачів. Гаряча вода та опалення подорожчали на 75-90% з 1 липня, електрична енергія — на 26% з 1 вересня. Крім того, 1 березня 2017 року очікується останній етап подорожчання струму на 26%.

Тож загальна сума платежів за комунальні послуги зросла порівняно з минулим опалювальним сезоном в 1,5-2 рази. Найбільша частина витрат — опалення.

Цілком природно, що люди хочуть зекономити. Один з варіантів — багатозонний облік електроенергії. Це означає використання багатотарифних лічильників, які рахують витрати струму за різними тарифами протягом доби.

При двозонному обліку нічний тариф на 50-60% менший порівняно з денним. При тризонному обліку нічна енергія може бути втричі дешевшою за денну.

Такий лічильник рахує не лише обсяг використаної електроенергії, а й час споживання. Наприклад, для двозонного тарифу вартість електроенергії, спожитої між 23:00 та 7:00, множиться на спеціальний понижуючий коефіцієнт. Таким чином, споживача стимулюють споживати електроенергію саме в цей час.

Навіщо це державі

Недавно уряд спростив процедуру переходу на багатозонний облік електроенергії. Тепер споживач може самостійно купити такий лічильник, а обленерго мусить його безкоштовно встановити і налаштувати — провести параметризацію.

Такий крок уряду — не популізм: перехід на багатозонний облік вигідний державі. Справа в тім, що в енергосистемі ключову роль грає споживач. Саме масові дії споживача визначають спосіб її роботи. Наприклад, коли зранку всі прокидаються і вмикають чайники, споживання кожної квартири збільшується на 1,5-2 кВт.

Якщо додати лампочки, бойлери, тостери та телевізори, помножити цю цифру на сотні тисяч квартир, то вранішнє споживання країни зросте на 3 тис МВт.

Для порівняння: ця величина перевищує 10% пікового споживання України, вона більша за пік споживання Києва та області і дорівнює потужності Південно-української АЕС, яка всього удвічі менша за найбільшу в Європі АЕС.

Кожна зміна навантаження — це виклик для енергосистеми, оскільки основний закон у ній — виробництво завжди повинно дорівнювати попиту.

Якщо його не дотримуватися, то погіршується один з важливих показників якості електроенергії — частота. Це може призвести до неконтрольованого процесу розвалу енергосистеми і знеструмлення всіх споживачів країни. Аби цього не допустити, можуть використовуватися відключення певних споживачів.

Крім того, потужні енергоблоки АЕС хоча й дають країні найдешевшу електроенергію, але не здатні швидко змінювати свою потужність. Піки споживання енергосистема витягує завдяки запуску маневрових вугільних потужностей. Електроенергія з останніх — одна з найдорожчих.

Тому енергосистемі вигідно, щоб різниця між нічним і денним споживанням була мінімальною. Саме до цього заохочується споживач багатозонними тарифами.

Витрати на економію

Якою б не була мотивація держави, для споживача ключове — зменшення витрат. Щоб почати економити, він повинен оплатити встановлення багатозонного лічильника або налаштування свого, якщо той новий.

Вартість такого вітчизняного лічильника залежить від класу напруги і способу підключення. Однофазний коштує близько 1 450 грн, трифазний — 2 500 грн. Вартість встановлення розраховує обленерго: близько 300 грн — заміна однофазного лічильника і близько 600 грн — трифазного.

Отже, загальні витрати на багатотарифний лічильник з встановленням становитимуть 1750-3100 грн залежно від кількості фаз. Якщо ж такий лічильник вже встановлений, то для переходу на багатозонний облік потрібно провести його параметризацію, яка коштуватиме 150-300 грн.

Наскільки швидко споживач зможе окупити витрати, залежить від багатьох факторів: сумарного щомісячного обсягу споживання, його структури, а також від технічних можливостей перенесення навантаження на нічний час.

Заощадження на дисципліні

Проте не будь-яке споживання легко перенести на ніч. Наприклад, сусіди навряд чи будуть раді, якщо з метою економії хтось у будинку почне пилососити о 2 годині ночі. Те саме стосується гучних пральних машин. Не вийде перенести на нічний час вечірнє освітлення в оселі. Які ж витрати є сенс перенести на ніч?

Перші кандидати — пристрої з автоматизованим процесом роботи, які не потребують втручання людини: пральні, посудомийні і сушильні машини, бойлери.

На прикладі останнього можна зрозуміти можливості економії. Для нагрівання тонни води на 1 градус витрачається 1,16 кВт-год електроенергії. Для нагрівання ємності на 200 літрів потрібно 10 кВт-год електроенергії. За нічним тарифом вона коштуватиме удвічі дешевше, тобто 3,57 грн замість 7,14 грн.

Деякі пристрої, які використовуються для приготування їжі, теж можна використовувати вночі. Йдеться про пароварки та хлібопічки, вони можуть працювати автономно, не потребуючи уваги господаря.

На жаль, це не стосується одного з найпотужніших домашніх споживачів електроенергії — чайника. Сучасні чайники споживають 1,5-2 кВт електроенергії і вмикаються багато разів на день, особливо якщо у сім'ї багато дітей.

Перенести потребу закип'ятити чай на нічний час з дешевою електроенергією — суттєва проблема, адже споживається він, в основному, вдень. Проте винахідливі господарі можуть використовувати для цього прилади, які називаються термопотами. Їх часто встановлюють у закладах харчування.

Це чайники з функціями термосів. Їх можна вмикати уночі і мати гарячу воду протягом дня. Проблема в тому, що ціна найдешевших із них — близько 1 200 грн. При нинішніх цінах такий пристрій буде окуповуватися не менше двох років.

Зрештою, заощаджувати можна не лише завдяки програмуванню пристроїв — те саме можна робити, змінюючи власний графік. Так, прасувати можна о 6 годині ранку, тоді ж — гріти воду і заливати її в термос, пилососити. Отже, можливості економії при двозонному тарифі залежать і від самодисципліни споживача.

Споживання яких приладів можна перенести на ніч

Прилад

Потужність

Можливості перенесення

Проблеми

Пральна машина

Від 700 Вт до 2,5 кВт

Більшість сучасних пральних машин дозволяють їх програмувати на нічне використання. Можна налаштовувати з використанням таймера

Господарю і сусідам може заважати шум, зранку обмаль часу на розвішування білизни

Пилосос

від 600 Вт до 2,5 кВт

Перенесення дається складно

Господарю і сусідам може заважати шум

Чайник

від 600 Вт до 3 кВт

Перенесення дається складно. Можна використовувати термопоти або чайник і термос

Вода в чайнику швидко охолоджується

Бойлер

від 1,5 кВт до 3 кВт

Дорожчі бойлери підтримують програмування, дешевші можна підключити через зовнішній таймер

Об'єму води в бойлері може не вистачати сім'ям з великою кількістю дітей

Пароварка

від 400 Вт до 2 кВт

Цифровий таймер

Їжа швидко охолоджується у разі відсутності функції підігріву

Хлібопічка

від 450 Вт до 850 Вт

Використання функції "Відкладений старт"

Прилади освітлення

від 5 Вт до 100 Вт

Перенесення недоцільне. Використання датчика руху

Кондиціонери

від 300 Вт до 2,5 кВт

Включення у нічний час

Господарю і сусідам може заважати шум

Обігрівачі

від 300 Вт до 2,5 кВт

Піддаються програмуванню з використанням "розумних" розеток

Сухість повітря негативно впливає на слизову оболонку

Тепла підлога

від 100 Вт до 30 кВт

Застосування програмованого терморегулятора

Потреба в нагріві існує під час активності власника

На сайтах обленерго іноді можна знайти онлайн-калькулятори для розрахунку вигідності двозонного обліку.

1534
 Viber Telegram